RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyZaloguj
ile oktaw ma prince?

Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Forum generalne Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat

ile oktaw ma prince?
Autor Wiadomość
dzidzia
newbie
newbie

Post ile oktaw ma prince? Odpowiedz z cytatem
cześć.
tak jak w temacie: interesuje mnie rozpiętość skali głosu prince'a. a jeśli znacie możliwości innych wokalistów, to też podzielcie się ze mną tą informacją Uśmiech...
pozdrawiam forumowiczów.
Sob 14 Kwi 2007 22:53 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jack-torrance
Parade
Parade

Post Odpowiedz z cytatem
:| Nie mam zielonego pojęcia. Dużo chyba nie, bo góry wyciąga falsetem Suszę zęby

Witamy nową osobę na forum.

Nie 15 Kwi 2007 06:22 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Arachne
The Gold Experience

Post Odpowiedz z cytatem
A ile jest wszystkich oktaw? Dziewięć?

www.treksfera.pl
Nie 15 Kwi 2007 08:42 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
FAB
Administrator

Post Odpowiedz z cytatem
Ha! Był okres, że bardzo mnie frapował ten temat (Darek, sorka, że Ci zawracałem głowę tymi sprawami Mruga 2 ).
Sprawa wygląda następująco:
TUTAJ: Mariah Carey może osiągnąć 5 oktaw.

TUTAJ: "...Mariah Carey ma faktycznie 5 oktaw, może nawet blisko 6, ale 7 oktaw to tylko fantazje dziennikarzy"

TUTAJ: "Ile oktaw może osiągnąć zwykły człowiek? Ile profesjonalista?
Wyłączając falset... Zwykły, niewytrenowany śpiewak może mieć oktawę lub mniej, czasem oktawę i pół (ale już nadwyrężony głos). Profesjonaliści (po długim treningu) mogą śpiewać na próbach do około 3 oktaw (bez nadwyrężania), a podczas występów na żywo mogą zaprezentować 1,5 - 2 oktaw.
BARDZO RZADKO, ale są śpiewacy o zasięgu 4 oktaw i tyczy się to przede wszystkim kobiet, gdyż ich struny głosowe są cieńsze od męskich strun.

Na podstawie tego, doszedłem do wniosku, że P. napewno nie ma tylu oktaw co Mariah (przy okazji dodam, że podobno jej zasięg jest nieco sztuczny, gdyż jako nastolatka paliła dużo papierosów, co trochę "podrasowało" jej struny). P. ma prawdopodobnie 3 (może 4).

Później skonsultowałem się z ekspertami w tej dziedzinie, oto co powiedzieli:
Zasięg wokalny można mierzyć w pełnym głosie (duża siła głosu) lub w całości (wliczając w to falset). Oktawy to częstotliwości od C do B (nie mam pojęcia co to jest).
Wśród mężczyzn największe możliwości miał Freddie Mercury, około 3,75 oktawy (wliczając falset) i około 3 normalnie, oraz Jeff Buckly, który miał podobno około 4 do 4,5 w całości.

Potem poprosiłem, by posłuchali Prince'a:
W jego głosie nie można usłyszeć żadnych wysokich nut z wyjątkiem falsetu. Brakuje mu też mocy w głosie. Mimo to, bycie wielkim śpiewakiem to coś więcej niż tylko umiejętności. Frazowanie wokalne Prince'a (np. w "When Doves Cry", "Adore") oraz zdolność "rzeźbienia" utworów są bardzo wyjątkowe!

W podsumowaniu stwierdzili, że P. ma około 3 oktaw w całości i trochę mniej w pełnym (normalnym) głosie.

Nie 15 Kwi 2007 09:04 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Arachne
The Gold Experience

Post Odpowiedz z cytatem
Przeceniałam go... Sądziłam, że ma przynajmniej ze 4.

Nie znam się po prostu. Suszę zęby

www.treksfera.pl
Nie 15 Kwi 2007 09:22 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
carolinah
Diamonds and Pearls
Diamonds and Pearls

Post Odpowiedz z cytatem
dzidziu witaj na forum Uśmiech...

mam przyjaciółkę Dzidzię (zdrobnienie od Doroty). a ja jestem Lodzia. Suszę zęby

a Violetta Villas ma 4 oktawy.

Nie 15 Kwi 2007 10:18 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Tande
Diamonds and Pearls
Diamonds and Pearls

Post Odpowiedz z cytatem
FAB napisał:
Oktawy to częstotliwości od C do B [/i](nie mam pojęcia co to jest).
Już odpowiadam.
Co prawda trochę się zastanawiałem. Kiedyś grałem na pianinie i miałem to na bieżąco. Niestety wiedza nieuzywana paruje...

Po kolei: Oktawa składa się - najprościej mówiąc, z następujących po sobie 8 dźwięków - najwyższy jest powtórzeniem najniższego, właśnie o oktawę. No i tak się grało gamy:
do-re-mi-FA-SO-LA-si-do (to wersja z fasolą)
albo inaczej ( bardziej oficjalnie):
C-D-E-F-G-A-H-C

jeśli się pomyliłem to proszę mnie poprawić

Pomiędzy C a D, także pomiędzy F, G, A i H sa półtony - takie czarne klawisze na klawiaturze (nie komputerowej oczywiście Very Happy )

Te półtony to odpowiednio: cis, dis, fis itd.

przy okazji uświadłomiłem sobie, że moja wieda maleje na ten temat.
B odnajduję jako molowa wersja H, czyli H obniżone o pół tonu.
Czy jest ktoś , kto to potwierdzi? Czy jednak się mylę?

Nie 15 Kwi 2007 15:31 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
jack-torrance
Parade
Parade

Post Odpowiedz z cytatem
W gruncie rzeczy masz rację, jednakże nie każda oktawa ma osiem dźwięków. Zależy to również od tego, czy gra się na organach czy fortepianie..

Gram na syntezatorze, aczkolwiek z teorii byłem raczej cienki..

Nie 15 Kwi 2007 16:40 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kaem
The Hits
The Hits

Post Odpowiedz z cytatem
FAB napisał:
bycie wielkim śpiewakiem to coś więcej niż tylko umiejętności.
Masz rację, choć w przypadku Jeffa jedno szło z drugim w parze. Jeff Buckley śpiewał z ogromym natężeniem emocjonalnym i dla mnie jest jednym z niewielu wielkich z ubiegłego dziesięciolecia, którzy wciąż wywołują we mnie potężne dreszcze. Wystarczy posłuchać utworu Dream Brother, Nightmares By The Sea czy You & I. Świetny wokalista, kompozytor, gitarzysta. Fatalnie mu się zmarło. Dla mnie wielka strata- jedna z tych rzeczy w dziejach ludzkości, która nie powinna się stać.
Nie 15 Kwi 2007 21:27 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dzidzia
newbie
newbie

Post Odpowiedz z cytatem
Jesteście niesamowici! Tyle odpowiedzi w tak krótkim czasie! Uśmiech...
FAB, bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ciekawiło mnie właśnie to, ile może osiągnąć "zwykły" człowiek i jak na tym tle wyglądają (brzmią) tak niesamowici wokaliści jak Freddie Mercury. Nie mogłam znaleźć informacji o tym, ale też szukałam tylko po Polsku.
Ja także czytałam, że Freddie miał niecałe 4. Zaczęłam interesować się tym tydzień temu, gdy dowiedziałam się, że Mika ma 5 - wydało mi się to nieprawdopodobne. Na pewno jest to przesada, zresztą śpiewa głównie falsetem, a z tego co napisaliście, falset się nie liczy. Urszula Dudziak ma ponoć 5 - więc właściwie jest to możliwe. byłam pewna, że Prince dorównuje Mercuremu Uśmiech... Ech, no cóż. I tak jest wspaniały.
Acha, wiem jeszcze, że Aguilera ma 4.

Cytat:
B odnajduję jako molowa wersja H, czyli H obniżone o pół tonu.
Czy jest ktoś , kto to potwierdzi? Czy jednak się mylę?

Masz rację, B to obniżone H. To też dla mnie ciekawostka, że oktawa kończy się na B. No proszę, tyle ciekawych rzeczy!

Dzięki za miłe powitanie. Powiem szczerze, że zapisałam się na forum po to, żeby o to zapytać. Ale pewnie jeszcze wpadnę Mruga 2 Niedługo zrobię sobie koszulkę z Princem, więc jeśli efekt będzie wbijający w ziemię - pewnie się pochwalę Mruga 2
Nie 15 Kwi 2007 22:00 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Arachne
The Gold Experience

Post Odpowiedz z cytatem
Tak B to inaczej hes... W gimnazjum kazali mi się uczyć grać na flecie. Szkoda, ze nie na pianinie. Może umiałabym zagrać coś więcej niż "Wlazł kotek na płotek i spadł". I nauczyłabym się używać lewej ręki Suszę zęby

www.treksfera.pl
Pon 16 Kwi 2007 17:59 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Funky
Graffiti Bridge
Graffiti Bridge

Post Odpowiedz z cytatem
dzidzia napisał:

Dzięki za miłe powitanie. Powiem szczerze, że zapisałam się na forum po to, żeby o to zapytać. Ale pewnie jeszcze wpadnę Mruga 2 Niedługo zrobię sobie koszulkę z Princem, więc jeśli efekt będzie wbijający w ziemię - pewnie się pochwalę Mruga 2

Wpadaj, i to częściej. Cool
Przyda się trochę "świeżej krwi"! Twisted Evil

Pon 16 Kwi 2007 18:28 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dipper
Around The World In A Day

Post Odpowiedz z cytatem
dzidzia napisał:
Niedługo zrobię sobie koszulkę z Princem, więc jeśli efekt będzie wbijający w ziemię - pewnie się pochwalę Mruga 2

jeśli chodzi o koszulki to ostanio sobie zrobiłem taką

Click to view this image at its original size
Click on the image to view it at its original size

do końca z niej nie jestem zadowolony, gdyż zapewniali mnie że rozmiar XXXL problemem nie będzie - jak sie okazało jednak był

Arachne napisał:

I nauczyłabym się używać lewej ręki

LOL

Pon 16 Kwi 2007 21:46 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jodelle
newbie
newbie

Post Odpowiedz z cytatem
Znalazłam coś w internecie na ten temat.
http://www.youtube.com/watch?v=Eq0amk35rik&feature=recentfmore
Wynika z tego,że na przestrzeni lat możliwości wokalne Prince'a rozwinęły się na 4 oktawy, 3 nuty i 2 półtony.

Pon 10 Sty 2011 16:58 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FAB
Administrator

Post Odpowiedz z cytatem
Ciekawa rzecz, dzięki!
Żałuję, że nie znam się w tych sprawach, by to faktycznie zweryfikować.

Pon 10 Sty 2011 17:01 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
MintyFresh
The Hits
The Hits

Post Odpowiedz z cytatem
Niesamowite.

Pon 10 Sty 2011 22:23 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
amj

Post Odpowiedz z cytatem
Cóż, ja się na tym w ogóle nie znam. Wiem, że 4 oktawy to bardzo dużo. Gdzieś czytałem, że Bono ma ponad 3. Ale jak tak patrzę na Prince'a to myślę jakim skurczybykiem on musi być. Genialny głos, gra na wielu instrumentach, twórczość, sami wiecie. Szczerze mówiąc to niczyja muzyka i głos mi tak bardzo nie odpowiadały jak Prince'a i nikt mnie tak nie zadziwiał. Gdzieś ktoś pytał tutaj na forum na ilu instrumentach potrafi grać. Wg FAQ na PrinceVault na 27 razem z wokalem (!). Po prostu nie mogę wyjść z podziwu dla Jego wszechstronności. Dzięki za link Jodelle.

Wto 11 Sty 2011 21:38 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Tande
Diamonds and Pearls
Diamonds and Pearls

Post Odpowiedz z cytatem
Z tego, co wiem - żadnej. Prince nie jeździ Skodą tylko BMW Wink

Wto 11 Sty 2011 22:11 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
FAB
Administrator

Post Odpowiedz z cytatem
Nie chodziło o Oktawię Mruga 2

BTW, w klipie, który wkleiłem powyżej, a który już został usunięty, prezentowano różne dźwięki, które Prince wydawał "paszczowo": Documents the astounding vocal range of the one and only Prince Nelson Rogers, which expands 4 Octaves, 3 Notes and 2 Semitones. He hits a E2 in 'Damn U' @ 2:53

Sro 12 Sty 2011 08:37 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG

Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Forum generalne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: